Ministarstvo zaštite okoliša pripremilo je prijedlog izmjena i dopuna Pravilnika o gospodarenju otpadom. Glavni razlog za izmjenu Pravilnika je pritisak na Ministarstvo da se postrože uvjeti za ishođenje odobrenja za gospodarenje otpadom kako bi se smanjili eko incidenti, kao što su požari, emisije neugodnih mirisa u okolinu i slično.
ISO 14001, elaborat zaštite od požara itd. bit će obavezni
Tako se u prijedlogu Pravilnika između ostalog uvode nove obaveze za operatere:
- Izrada planova za hitne situacije,
- Postrožuju se mjere za slučaj kada se na lokacijama skladišti više otpada nego je predviđeno elaboratom,
- Obaveza uvođenja ISO 14001 certifikata ili EMAS sustava,
- Obaveza provedbe mjera za zaštitu od požara uključujući izradu elaborata zaštite od požara itd.
Dodatni su to financijski i administrativni troškovi za operatere za što će Fond za zaštitu okoliša osigurati neka sredstva. Hoće li ove papirnate mjere smanjiti broj eko incidenata ostaje za vidjeti.
Pojednostaviti na početku, postrožiti tijekom rada
Smatramo da je postupak izdavanja odobrenja za rad s otpadom potrebno pojednostaviti, a ne ga prije samog starta opterećivati papirologijom i raznim elaboratima, jer takav pristup koči razvoj poduzetništva u sektoru recikliranja. Smisleniji pristup je maksimalno pojednostaviti procedure za ishođenje odobrenja za rad, a onda kad objekti započnu s radom osigurati bolji nadzor na samom terenu.
Generalno je upitan smisao izrade elaborata gospodarenja otpadom u ovom obliku prije samog početka rada postrojenja te uključivanje elaborata u dozvolu. Čemu popunjavanje svih onih tablica o ispunjavanju općih i posebnih uvjeta? Za to bi bilo dovoljno da auditori prilikom očevida ispune tzv. check listu – zadvoljava/ne zadovoljava propisane uvjete. Nadalje, pisanje svih onih informacija u elaboratu o strojevima, opremi, crtanje mjesta gdje stoje kontejneri, kapaciteti oporabe, što nastaje oporabom itd. su podaci koje operater može samo planirati i pretpostavljati prije samog početka rada. Tijekom rada objekata može doći do promjena jer je prerada otpada tržišna aktivnost i sigurno da će se mnoge okolnosti u poslovanju u 10 godina koliko traje dozvola promijeniti. Dakle, svaka promjena nekog stroja zahtijevala bi izmjenu elaborata odnosno cijele dozvole, što je besmisleno. Dozvola bi trebala amenovati osnovne uvjete za lokaciju i vrste otpada koje operater zaprima, a elaborat gospodarenja otpadom bi trebao biti interni akt koji je podložan ažuriranju i koji bi oslikavao realno stanje u objektu za gospodarenje otpadom u datom trenutku.
E-savjetovanje je otvoreno do 22. studenog te se možete uključiti sa svojim komentarima. Mi već jesmo.