U Narodnim novinama br. 39/23 objavljen je novi Zakon o gnojidbenim proizvodima. Konačna verzija Zakona razlikuje se od prethodnog nacrta, ali i dalje ostaje nejasan status mulja i digestata i hoće li i se i pod kojim uvjetima moći koristiti kao sastavni dio gnojidbenih proizvoda.
Upisnik HR gnojidbenih proizvoda
Ovaj Zakon uvodi pojam HR gnojidbeni proizvod i definira ga između ostalog kao materijal koji se primjenjuje radi opskrbe biljaka ili gljiva hranjivima ili radi poboljšavanja učinkovitosti njihove ishrane kad se na tržište EU prvi put stavlja u Republici Hrvatskoj. Ministarstvo poljoprivrede će ustrojiti Upisnik HR gnojidbenih proizvoda, za one gnojidbene proizvode koji se prema funkciji mogu razvrstati na gnojiva, vapnene materijale, poboljšivače tla, uzgojne supstrate, inhibitore, biljne biostimulanse i mješavine gnojidbenih proizvoda.
Mulj i digestat?
Nadalje, ako se u Upisnik HR gnojidbenih proizvoda upisuje gnojidbeni proizvod nastao postupkom oporabe biootpada, Ministarstvo poljoprivrede zatražit će od tijela nadležnog za gospodarenje otpadom mišljenje o ispravno primijenjenom odgovarajućem postupku oporabe i odgovarajućoj vrsti biootpada kako bi se ispunili uvjeti iz Dodatka II. Uredbe (EU) 2019/1009. Međutim, u Prilogu II. Uredbe (EU) 2019/1009 piše da gnojidbeni proizvod može sadržavati kompost ili digestat dobiven aerobnim kompostiranjem odnosno aneaerobnom digestijom biootpada, pri čemu se isključuje mulj otpadnih voda, industrijski mulj te nusproizvodi životinjskog podrijetla ili od njih dobiveni proizvodi.
Ovakvim tumačenjem proizlazi da se kompost i digestat koji sadrže mulj i stajski gnoj neće moći niti upisati u HR gnojidbene proizvode. Podsjetimo da su se do sada ovi materijali sukladno Pravilniku o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada (NN, 117/14) mogli koristiti kao organska gnojiva i poboljšivači tla na poljoprivrednim površinama na kojim se ne uzgaja hrana, već npr. energetske poljoprivredne kulture.
Što s kompostom i digestatom već upisanim u Očevidnik ukidanja statusa otpada?
Svi gnojidbeni proizvodi nastali postupkom oporabe otpada koji su stavljeni na tržište Republike Hrvatske sukladno Pravilniku o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada mogu ostati u prometu najkasnije šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona odnosno do 7. listopada 2023. godine nakon čega će se morati upisati u upisnik HR gnojidbenih proizvoda.