EU je uspješno stvorila jedinstveno tržište roba i usluga pa se primarni materijali mogu lako i bez nadzora prevoziti širom EU. Međutim, to nije slučaj sa sekundarnim sirovinama. Otprema sirovina iz otpada (sekundarnih sirovina) regulirana je Uredbom (EZ) br. 1013/2006 o pošiljkama
Propise o pošiljkama otpada uskladiti s mjerama za kružno gospodarstvo
Kako bi se Uredba o pošiljkama otpada uskladila s ciljevima kružnog gospodarstva, Europska komisija uključila je reviziju Uredbe o pošiljkama otpada u novi EU Akcijski plan za kružno gospodarstvo te 30. siječnja 2020. predstavila radni dokument Evaluacija Uredbe (EZ) br. 1013/ 2006 o pošiljkama
Razlike u klasifikaciji
Različita klasifikacija otpada među državama članicama, posebno vezano za „zeleni otpad“, dovodi do pravnih nejasnoća. Jedno od spornih pitanja je klasifikacija otpada navedena u Prilozima III i IIIA i pragovi nečistoća kada se otpad smatra mješavinom. Dok neke države članice dopuštaju veće količine nečistoća, druge države članice klasificiraju otpad kao ‘miješani otpad’ ako otkriju prisutnost relativno malih količina nečistoća.
Uz to, razlike u načinu na koji države članice odlučuju o tome što je otpad, a što je prethodnim postupcima obrade prestalo biti otpad, više su puta istaknute kao problem u međunarodnoj trgovini otpadom. Na primjer, materijal se može smatrati „ne-otpadom“ u zemlji otpreme, ali može se klasificirati kao otpad u zemlji primateljici otpada, što može dovesti do povrata pošiljke .
Financijsko jamstvo ili ekvivalentno osiguranje
Zainteresirane strane, kako iz javnog, tako i iz privatnog sektora, naglasile su da se financijska jamstva rijetko koriste kako bi se podmirili troškovi povrata otpada. Bankovna jamstva navode se kao skupa i administrativno dugotrajna procedura. Svaka zemlja ima svoj pristup financijskim jamstvima (uključujući iznose i način obračuna): neke zemlje odredišta inzistiraju na tome da imaju jamstva koja su u skladu s njihovim vlastitim pravilima, a ne pravilima koje određuje zemlja podrijetla.
Izvoz neopasnog otpada u zemlje koje nisu članice OECD-a (Uredba Komisije (EZ) br. 1418/2007)
Javna tijela i poduzeća dosljedno su ukazivali na pitanje da od 2014. Europska komisija nije poduzela rad na ažuriranju Uredbe 1418/2007, iako su u međuvremenu mnoge treće zemlje promijenile svoja pravila o načinu uvoza otpada. Uredba 1418/2007 pretpostavlja da je položaj zemalja o prihvaćanju određenih vrsta otpada dobro informiran i da će ostati nepromijenjen u budućnosti. Međutim, zemlje mogu poželjeti izmijeniti svoje stajalište o tome prihvaćaju li ili ne određene vrste otpada, a te se odluke unose u Uredbu i nekoliko godina kasnije.
Registracija prijevoznika otpada
Mnoge države članice uzajamno ne priznaju registracije za prijevoznike, što dovodi do mnogih paralelnih registracija te posljedično do administrativnog opterećenja prijevoznika. Nadalje, u praksi se kaže da je prijevoznicima vrlo komplicirano obavljati registracije u državama u kojima nemaju poslovni nastan. Zainteresirana grupa podržala je prijedlog da se osigura uzajamno priznavanje registracija prijevoznika otpada među svim EU državama.
Hrvatska pravila za prekogranični promet otpadom
- Pravilnikom o nusproizvodima i prestanku statusa otpada (NN, br. 117/14) Ministarstvo zaštite okoliša utvrdilo je pravila za nusproizvode i prestanak statusa otpada. Ministarstvo vodi Očevidnik nusproizvoda i Očevidnik ukidanja statusa otpada. Materijali registrirani u navedenim očevidnicima mogu se otpremati u inozemstvo kao primarni materijal, a ne kao otpad.
- Pravilnikom o gospodarenju otpadom (NN 117/17) propisana je metoda izračuna financijskog jamstva i ekvivalentnog osiguranja za otpad koji je podvrgnut postupcima prijave prema formuli: FG = N x (CT + CDR + CS) x 1 , 2. FG = Financijsko jamstvo (bankarska garancija ili ekvivalentno osiguranje), N = količina otpremljenog otpada (tona), CT = Trošak prijevoza po km po toni, CTO = Troškovi odlaganja ili oporabe (uključujući privremena skladištenja) po toni, CS = Troškovi skladištenja u razdoblju od 90 dana po toni, 1,2 = faktor sigurnosti troškovi prijevoza, povratni postupak, postupak obrade, skladištenje
- U pogledu Uredbe Komisije (EZ) br. 1418/2007 (izmijenjena Uredbom 674/2012) Hrvatska ima sljedeći stav: za uvoz svih vrsta otpada navedenih u Prilogu III i mješavina otpada navedenih u Prilogu IIIA, primjenjuju se opći zahtjevi utvrđeni u članku 18 Uredbe (EZ) br. 1013/2006. Uz to uvoznik mora biti upisan u Očevidnik uvoznika otpada, a izvoznik u Očevidnik izvoznika otpada. .
- Hrvatska prihvaća registracije prijevoznika otpada od svih članica EU-EEA.
Ako imate dodatna pitanja u vezi s hrvatskim propisima o uvozu ili izvozu otpada obratite nam se.